
Każdy, kto zajmuje się profesjonalnie budową domów, bloków czy innych obiektów doskonale wie, jak trudno jest połączyć ze sobą solidną jakość z ekonomią. Tanie materiały nie zawsze są dobre, a te z najwyższej półki sprawiają, że cała inwestycja jest bardzo droga. Co zrobić, by w miarę możliwości połączyć te aspekty i zbudować dom, który przetrwa lata, a który nie będzie kosztował fortuny? Podpowiedź poniżej.
Zasady budowania taniego domu
Wielu fachowców zgodnie twierdzi, iż cena domu zależy w głównej mierze od rozsądnego projektu. Im jest on prostszy, precyzyjny, tym budowa jest szybsza i bardziej ekonomiczna. Dlatego też osoby, które chcą tanio i szybko wybudować swój wymarzony dom – wybierają najczęściej proste konstrukcje, subtelne bryły, które są nie tylko wygodne, przestrzenne, ale i bardzo szybko się je buduje. Takie domy też bardzo lubią budować sami fachowcy, gdyż wszystko w nich idzie sprawnie, a z każdą maszyną i sprzętem można spokojnie dotrzeć w każdy zakamarek.
Czym charakteryzuje się tania budowa?
Tania budowa jak wspomniano wyżej ma prostą konstrukcję, zwartą bryłę budynku oraz najczęściej wyposażona jest w dwuspadowy dach. Inwestorzy też często ograniczają koszty w ten sposób, iż rezygnują z konkretnych pomieszczeń. Domy bez piwnic, kotłowni czy garaży są dużo tańsze. Podobnie sytuacja wygląda z domami parterowymi, które również można wykonać bardziej ekonomicznie niż dom piętrowy.
Faza budowy
Ta część jest bardzo wymagająca. Nie tylko chodzi o zakup dobrych jakościowo materiałów, ale i pewnie rozwiązania, które również są w stanie ograniczyć koszty całości. Mnóstwo osób zamiast kupować drogie maszyny do konkretnych prac, chętnie korzysta z profesjonalnych wypożyczalni sprzętu budowlanego, gdzie tak naprawdę można znaleźć wszystko to, co jest potrzebne w tym miejscu pracy. Agregaty prądotwórcze jednofazowe, rusztowania aluminiowe wąskie, szlifierki taśmowe do drewna, myjki ciśnieniowe, odkurzacze przemysłowe na sucho i morko, zagęszczarki jednokierunkowe, młoty wyburzeniowe, niwelatory laserowe, minikoparki gąsienicowe walce wibracyjne dwu-bębnowe, podnośniki koszowe oraz wiele, wiele innych – to wszystko można dostać praktycznie od ręki i za niewielkie pieniądze.
Ekonomiczna przestrzeń
Budowlańcy często sugerują klientom, by ci już na etapie budowy pomyśleli nad tym, co zrobić, by dom był bardziej ekonomiczny i oszczędny w przyszłości. Dobre ogrzewanie, szczelne okna, nowoczesne instalacje, sprawdzone systemy czy specjalistyczne urządzenia – tego wszystkiego na rynku nie brakuje, a dają one szereg możliwości. Wielu klientów decyduje się np. na ogrzewanie podłogowe, które często uznawane jest za bardziej ekonomiczne niż to standardowe. Osoby, które chcą zainwestować w nowoczesne rozwiązania mogą postawić na system fotowoltaikę, która w ogóle daje spore oszczędności energii, tym samym prąd i ogrzewanie w domu praktycznie wytwarzane jest w sposób ekologiczny, zdrowy i bez ponoszenia dużych kosztów. Mimo, iż na początku spory wydatek, to jednak ta inwestycja szybko się zwraca.