loader

Wiele osób decyduje się na automatyczne nawadnianie ogrodu, kiedy na działce znajduje się wiele roślin. Rozwiązanie to jest także skuteczne, kiedy zależy nam na odpowiedniej pielęgnacji trawnika. Ręczne podlewanie roślin konewką potrafi być bardzo uciążliwe, dlatego warto zdecydować się na bardziej wygodne i skuteczne sposoby.

Dzięki automatycznemu nawadnianiu nasz ogród wygląda cały czas zdrowo. Podlewanie będzie się odbywało regularnie w odpowiednich ilościach. Zdecydowanie warto postawić na to rozwiązanie, jeśli mamy do czynienia z dużymi powierzchniami. Dzięki takim systemom możemy także zaoszczędzić pieniądze. Instalacja ta sprawia, że zużywamy o wiele mniej wody niż przy ręcznym podlewaniu. Możliwe jest także zamontowanie dodatkowego sterownika, który umożliwi nam dobranie odpowiedniej ilości wody dla danych roślin.

Za pomocą niego możemy także zaprogramować pracę całego systemu na noc. Całą instalację możemy podpiąć pod własną studnię, dzięki czemu zaoszczędzimy jeszcze więcej pieniędzy. Automatyczne nawadnianie trawnika w ogrodzie sprawia, że nie musimy tracić mnóstwa czasu na podlewanie roślin konewką lub wężem.

Z czego złożony jest system nawadniania?

Najważniejszym elementem systemu jest sterownik. Odpowiada on za to, ile wody będzie przeprowadzane przez zraszacze oraz kiedy będą one pracowały. Sterownik montuje się najczęściej w budynku. Z niego są wysyłane sygnały do zaworów, które są w studzience wkopanej w ziemi. Elektrozawory będą zamykały się oraz otwierały o ustalonych przez nas godzinach.

Bardzo ważne w takich systemach są także elementy nawadniające. Mogą to być albo zraszacze, albo linie kroplujące. To, które wybierzemy zależy od rodzaju systemu nawadniania ogrodu. Warto wspomnieć o tym, że do systemów możemy także zamontować czujniki wilgotności gleby oraz czujniki deszczu.

Rodzaje instalacji nawadniających

Oczywiście różne ogrody wymagają różnych metod nawadniania. Dlatego obecnie wyróżniamy kilka systemów nawadniających ogrody. Pierwszym są zraszacze statyczne, które mają z reguły niskie zasięgi. Bardzo często są one stosowane na trawnikach, które posiadają nieregularne i małe kształty.

Następnym rodzajem są zraszacze rotacyjne, czasami nazywane turbinowymi. Charakteryzują się tym, że są proste w obsłudze i mają duży zasięg i zakres regulacji kąta. Jeżeli zostaną ode wyposażone dodatkowo w przekładnię zębatą możemy stworzyć kurtynę deszczową. Świetnie nadają się do trawników o zróżnicowanym ukształtowaniu.

Istnieją także mikro zraszacze turbinowe i statyczne, które idealnie nadają się do trawników pod drzewami i krzewami. Nie stosuje się ich jednak często w przydomowych ogródkach. W ogrodach o dużych powierzchniach często stosuje się zraszacze młoteczkowe. Świetnie nadają się na pola uprawne.

Ostatnim systemem, o którym warto wspomnieć to nawadnianie kropelkowe. Polega ono na dostarczaniu wody do korzeni roślin. Jest to bardzo precyzyjny i skuteczny sposób na podlewanie roślin. Straty w wodach są bardzo małe, mieszczą się w granicach 5% lub 10%. Jednak do tego systemu konieczne jest używanie tylko czystej wody, dlatego warto zaopatrzyć się w samoczyszczące emitery.

 

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *