loader

Zakup starego domu, to zawsze jest ryzyko, bo tak naprawdę nie wiadomo co się kupuje. Mimo zapewnień poprzednich właścicieli o idealnym stanie domu, zawsze może się pojawić jakaś przykra niespodzianka w czasie późniejszego przebywania w nim. Zawsze trzeba się liczyć z tym, że zakup starego domu będzie się wiązał z gruntownym remontem jego wszystkich pomieszczeń a także często z pracami wokół domu i na dachu. Ale też stare domy są dosyć tanie, dlatego mimo konieczności wykonania w nich remontu cieszą się one ogromnym zainteresowaniem na rynku wtórnym.

Przykre niespodzianki przy remoncie

Niestety jak już wyżej wspomniano, stary dom jest pełen niespodzianek i to nie koniecznie przyjemnych. Takie ‘niespodzianki’ zawsze wychodzą w trakcie remontu, gdy ściągnie się podłogę, rozmontuje panelową ścianę czy zajrzy na poddasze. Często w ścianach są stare, zniszczone instalacje, które mogą narobić niezłego bałaganu w domu. Na przykład nieszczelne rurki z wodą, mogą zalać całe piętro a niesprawna elektryka może wywołać nawet pożar domu. Dlatego bardzo ważne jest by po zakupie takiego starego domu, zrobić jego dokładny przegląd najlepiej z specjalistą z danej dziedziny, by przekonać się w jakim stanie tak naprawdę jest dom i co trzeba w nim w pierwszej kolejności zrobić.

Podstawowe remonty

W przypadku bardzo starego domu, w którym od dawna nie było nic robione, koniecznie trzeba odrestaurować podstawowe rzeczy. Najważniejszy jest oczywiście dach, powinien on być w doskonałym stanie bo jest on osłoną całego domu. Często stare dachy przeciekają i są z nimi liczne problemy, dlatego na początek należy ocenić stan dachu i jeśli trzeba go poprawić, należy to jak najszybciej zrobić. Być może będzie konieczna wymiana całego dachu, wtedy trzeba taką pracę zlecić dekarzowi.

Kolejną bardzo ważną kwestią, są okna. Jeśli są one stare, to z pewnością są nieszczelne. A to z kolei oznacza, że przepuszczają one zimne powietrze do środka i sprawiają, że ogrzewanie domu przez nie ucieka. Przez to też ma się dom mało energooszczędny i płaci się duże rachunki za ogrzewanie. Dlatego jeśli jest taka możliwość, bardzo ważne jest by wymienić jak najwcześniej wszystkie stare okna i zamontować w ich miejsce nowe, energooszczędne i zwyczajnie ładne okna, które będą nową ozdobą domu.

Ocieplenie domu – zmiana elewacji

Jeszcze inną ważną kwestią, której nie można zaniedbać jest elewacja domu. Bardzo często stare domy nie są ocieplone, to ogromna strata ciepła zimą dla domu. Dlatego też ważną czynnością jest ocieplenie domu i odświeżenie jego elewacji, dzięki temu dom nie tylko zyska ocieplenie ale też nowocześniejszy wygląd, który będzie nam się podobał. Ocieplenie i malowanie domu zwykle zleca się fachowej firmie, ale nie jest to zasadą, jeśli ktoś zna się w tym temacie, może do społu z przyjaciółmi lub rodziną pokusić się o zmianę wyglądu swojego domu. Wtedy można trochę pieniędzy zaoszczędzić, bo płaci się jedynie za towar a nie za usługi. Jak więc widać stary dom to jedna wielka niewiadoma, ale każdy dom można odrestaurować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *