loader

Pięknie utrzymany, soczyście zielony trawnik to ozdoba niejednej działki. Opuszczając dom, zachwyca swoim wyglądem, a także powoduje, że spędzanie czasu w ogrodzie staje się samą przyjemnością. Niestety trawnik to również bardzo duży problem w czasie lata. Silne słonce oraz bardzo wysokie temperatury sprawiają, że w zastraszającym tempie obumiera. W jaki sposób dbać o trawnik w lecie, aby nie dopuścić do takich zniszczeń?

Jak kosić trawę w lecie?

Wiele osób uważa, że w lecie, w czasie trwania największych upałów, nie powinno się zupełnie ruszać trawnika i z koszeniem poczekać, dopiero gdy temperatura znacznie się obniży. Jest to poważny błąd, ponieważ tak zaniedbany trawnik nie tylko będzie bardzo brzydki, lecz co więcej, będzie tracił na swojej jakości. Dlatego też, pomimo upałów, koszenie jest konieczne. Żeby jednak nie narobić więcej szkód niż pożytku, trzeba kosić go w odpowiedni sposób.

O czym zatem przede wszystkim należy pamiętać? Najważniejszą zasadą jest w tym wypadku regularność. Trawę trzeba kosić w tych samych odstępach czasowych. Dodatkowo trawa musi być koszona na dobrze dobraną długość. Skoszenie jej zbyt krótko odsłoni delikatne źdźbła obecne przy ziemi, co może szybko je wypalić, niszcząc w danym miejscu trawnik. Przyjmuje się, że najlepiej kosić trawę na około 5 centymetrów, a w czasie trwania suszy na około 8 centymetrów.

Jak podlewać trawnik w lecie?

Kolejną bardzo ważną sprawą podczas dbania o trawnik w czasie lata jest jego odpowiednie podlewanie. W końcu bez wody bardzo szybko zniszczymy trawnik, nawet i bez silnego upadu. W takiej sytuacji trawa szybko się wysuszy, a sucha gleba może być także powodem pojawienia się w niej kolonii mrówek.

Jaka dawka wody będzie najlepsza? Przyjmuje się, że w czasie trwania lata przeciętny trawnik potrzebuje około 25 litrów wody na metr kwadratowy na tydzień. Zaleca się, aby podlewać trawnik co dwa, trzy dni. Eksperci są co do tego zgodni, że znacznie lepiej trawnik podlać rzadziej, ale bardziej obficie, niż codziennie, lecz tylko powierzchownie.

A o jakiej porze powinno się podlewać trawnik? Powszechnie wiadomo, że nie powinno się tego robić w ciągu dnia, kiedy świeci najsilniejsze słońce. Dużym błędem jest podlewanie na wieczór, kiedy słońce już zajdzie. Gleba w dalszym ciągu jest wtedy mocno rozgrzana, co prowadzi do szybkiego odparowywania wody. Najlepszym momentem na podlewanie trawnika jest poranek. Gleba jest wystudzona, a woda ma czas na dotarcie do głębiej położnych części trawy. W ten sposób ma dostatecznie dużą dawkę wody na cały dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *