Są to układy automatyki, które zajmują się wykrywaniem stanów zakłóceniowych w systemie elektroenergetycznym. Jej zadaniem jest zapobieganie ich skutkom. Do takich stanów zakłóceniowych, którym zapobiegać ma elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa, można zdecydowanie należeć przeciążenie sieci, obniżenie napięcia, zwarcie, wzrost lub spadek częstotliwości. Jeżeli chcemy zapewnić pełne bezpieczeństwo naszemu systemowi, warto zastosować elektroenergetyczną automatykę zabezpieczeniową.
Oczywiście w normalnych warunkach pracy zabezpieczenia pozostają w stanie spoczynku. Jednak, gdy pojawi się jakiekolwiek zakłócenie, ich działania wysuwają się na plan pierwszy. Działają one pod względem funkcjonalnym, jak i czasowym. Utrzymanie sprawności układów zabezpieczeń jest najważniejsze dla sterowania systemem elektroenergetycznym. W przypadku jakichkolwiek zakłóceń, wszelkie inne zadania (poza zabezpieczeniem) schodzą na drugi plan.
Jakie są rodzaje elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej?
Pierwszym rodzajem jest automatyka eliminacyjna. Zajmuje się ona procesami eliminowania z pracy w systemie elektroenergetycznym elementów dotkniętych zakłóceniami, które nie mogą być tolerowane ze względu na warunki bezpiecznej pracy systemu elektroenergetycznego.
Następnie wyróżniamy automatykę restytucyjną, która zajmuje się procesami samoczynnej zmiany konfiguracji systemu elektroenergetycznego. Zajmuje się ona tym w celu doprowadzenia go do normalnej pracy po eliminacji zakłócenia, które spowodowało naruszenie konfiguracji systemu w stanie jego normalnej pracy. Więcej o automatyce zabezpieczeniowej przeczytasz na http://powersolutions.com.pl/automatyka-zabezpieczeniowa/
Ostatnią, ale również ważną jest automatyka prewencyjna. Zajmuje się ona procesami samoczynnego zapobiegania zagrożeniom lub innym problemom w normalnej pracy systemu elektroenergetycznego lub jakiegokolwiek z jego elementów. Automatyka ta zajmuje się także eliminowaniem z pracy elementów systemu elektroenergetycznego dotkniętych zwarciami.
Wymagania zabezpieczeń
Jeżeli zależy nam na tym, żeby wszystkie zabezpieczenia działały sprawnie, muszą one sprostać czterem podstawowym wymaganiom. Jest to szybkość działania, czułość i selektywność, dyspozycyjność, pewność i niezawodność. Oprócz tego może również postawić inne wymagania dodatkowe, takie jak elastyczność, dopasowywalność, testowalność, ekonomiczność i łatwość obsługi.
Jeżeli chodzi o rodzaje zabezpieczeń elektroenergetycznych, to wyróżniamy między innymi zabezpieczenia przekaźnikowe nadprądowe, różnicowe, kierunkowe, odległościowe, ziemnozwarciowe i temperaturowe.
Śmiało można stwierdzić, że obecne rozwiązania elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej charakteryzują się o wiele lepszymi parametrami niż urządzenia sprzed kilku lat. Tym samym zwiększył się zakres przetwarzania sygnałów, możliwe są funkcje, które umożliwiają wstępną selekcję oraz ocenę. W ten sposób mamy pewność, że urządzenia elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej są niezawodne i efektywne.