loader

Każdy, kto stoi przed budową domu, zadaje sobie pytanie: czy budować dom samodzielnie systemem gospodarczym, czy też może wynająć profesjonalną firmę, która wybuduje szybko i sprawnie całość (od fundamentów aż po ostatnie szlify wykończeniowe) czyli tzw. pod klucz. W zależności od budżetu – można skorzystać z kilku opcji. Jakich? Odpowiedź poniżej.

System gospodarczy

Budowa domu tzw. systemem gospodarczym to cykl inwestycyjny, w którym każdy inwestor jest dla siebie przedsiębiorcą budowlanym i to właśnie on sam organizuje każdy element budowy, zatrudniając jedynie wykwalifikowanych specjalistów do konkretnych prac. Hydraulicy, elektrycy, monterzy, czy osoby do wykończenia poszczególnych pomieszczeń są po prostu niezbędni, dlatego też ich zatrudnienie jest obowiązkowe. Sam inwestor także może wykonywać wiele prac własnoręcznie. Osoby budujące swój dom, często sami malują ściany, kładą podłogi oraz wykonują prace monterskie. Dużą pomocą w tym trybie są członkowie rodziny, co w znaczący sposób minimalizuje koszty robocizny. W każdej rodzinie jest bowiem osoba, która np. zna się dobrze na malowaniu, układaniu płytek, skręcaniu mebli, układaniu podłóg, czy na elektryce. Z takiej pomocy trzeba więc korzystać.

Materiały potrzebne na budowie

Na budowie w systemie gospodarczym, inwestor sam kupuje materiały. Porównuje on oferty poszczególnych hurtowni i wybiera miejsca, w których jest po prostu najtaniej. Inwestor sprawdza też oferty promocyjne danych hurtowni i sklepów. Często zdarza się, że jeśli decyduje się na duże zakupy w jednym miejscu, może liczyć na dość duże rabaty. Może okazać się również tak, że przedsiębiorcy budowlani, którzy kupują w danej hurtowni na co dzień – mają jeszcze większe zniżki, z którymi samodzielny klient nie jest w stanie konkurować. Wówczas tą kwestie trzeba przedyskutować z fachowcami.

Oszczędności

Budowa w systemie gospodarczym pozwala zaoszczędzić nawet do 20% kosztów, z których to najwięcej oszczędza się na tzw. “robociźnie”, ponieważ wiele prac na każdej budowie można po prostu wykonać samodzielnie – własnymi rękami. Jedną z takich prac jest np.: murowanie ścian. Przed przystąpieniem do pracy warto przestudiować podstawowe zasady tworzenia takich ścian oraz instrukcje konkretnych materiałów. Do murowania ścian najlepiej wybrać beton komórkowy, ponieważ bloczki z tego materiału są lekkie i duże, tym samym bardzo szybko widoczne są efekty pracy. Bloczki można dowolnie ciąć i kształtować, więc nie trzeba do tego drogich narzędzi.

Zatrudnianie profesjonalnych firm budowlanych

Z tej drugiej opcji korzysta również mnóstwo osób, które jednak mają na to odpowiedni budżet. Zatrudnienie dużej firmy, która kompleksowo wybuduje dom pod klucz jest dość kosztowne, aczkolwiek można mieć pewność, że dom powstanie w zaledwie kilka miesięcy w sposób nowoczesny i sprawny. Firmy takie dysponują swoim sprzętem, szerokim gronem ludzi – fachowców, którzy znają się na poszczególnych pracach i są w stanie pomóc na każdym etapie budowy. Korzystanie z ich wiedzy i doświadczenia jest bardzo wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *